BI-ZMA Základy matematické analýzy
Jdi na navigaci předmětu

Zkouška

Zkouška sestává z písemky s "teoretickou" a "početní" částí. Celkem je v písemce 8 otázek/příkladů, v každé části po čtyřech. Z každé části je možné získat až 20 bodů, celkově lze získat až 40 bodů. K úspěšnému složení zkoušky je potřeba získat alespoň 10 bodů z "teoretické" a alespoň 10 bodů z "početní" části.

Na této stránce stručně popisujeme zejména organizační záležitosti týkající se zkoušek (termíny, technické zajištění). K dispozici je zde ale i ukázkové zadání písemky.

Co zkontrolovat před zkouškou?

Důrazně doporučujeme před zkouškou s dostatečným předstihem zkontrolovat následujících několik bodů:

  1. Funguje mi kamera a mikrofon v Teams? Jsem schopen/schopna kameru nasměrovat tak, že je vidět moje pracovní oblast (papíry, ruce) a jsem schopen/schopna na požádání do záběru dostat i obličej? (V BI-ZMA Teamu lze pro experimentování použít kanál Pískoviště.)
  2. Jsem v nastavení z předchozího bodu schopen/schopna číst zadání zobrazené na monitoru? (Zkuste si třeba s kolegy ve schůzce v Teams nasdílet ukázkové zadání zmíněné níže.)
  3. Dokáži rychle a kvalitně své výpočty digitalizovat a odevzdat? Zkuste si napsat kousek výpočtu, vyfotit ho, a jako obrázek (jpg nebo png, NE pdf) ho odevzdat v testovacím formuláři. Je text na obrázku dobře čitelný?
  4. Předem si připravte stránku s čestným prohlášením (viz níže).

Zkouškové termíny

Zkouškové termíny budou otevřeny k zápisu v poledne 3. 1. 2021 (po zapsání drtivé většiny zápočtů do 🐦 KOSu). K přihlášení na zkoušku v 🐦 KOSu je vyžadován zápočet.

Prvních několik termínů bude tzv. řádných a měl by se jich zúčastnit každý student, resp. každá studentka, alespoň jednou. Zbytek budou tzv. opravné termíny. Opravné termíny jsou z počátku určeny pouze pro druhé a třetí zkouškové pokusy. Na řádný termín se lze přihlásit i jako na druhý či třetí termín, pokud to kapacita dovolí. Po proběhnutí všech řádných termínů bude možnost se přihlásit na opravný termín i v případě, že jste na žádném z řádných termínů ještě nebyli. Silně to ale nedoporučujeme.

Varování:

Důrazně doporučujeme přihlásit se na jeden z řádných termínů ještě před tím, než proběhne první z nich. Neúspěšní studenti z tohoto termínu totiž postupně zaplní i do té doby volné řádné termíny. Student, který se na žádný řádný termín nepřihlásí pak bude muset čekat na otevření opravných termínů, zatímco se tyto také zaplňují neúspěšnými studenty.

Varování:

Podle Studijního a zkušebního řádu má každý student/studentka omezený počet třetích pokusů. Celkem šest za bakalářské studium.

TýdenDatumČas písemkyTyp termínuPřípadné podání vysvětlení
1.Út 5. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
1.Čt 7. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
2.Út 12. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
2.Čt 14. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
3.Út 19. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
3.Čt 21. 1. 2021cca 8:00Řádnýcca 15:00 - 17:00
4.Út 26. 1. 2021cca 8:00Opravnýcca 15:00 - 17:00
5.Út 2. 2. 2021cca 8:00Opravnýcca 15:00 - 17:00
5.Ćt 4. 2. 2021cca 8:00Opravnýcca 15:00 - 17:00
6.Út 9. 2. 2021cca 8:00Opravnýcca 15:00 - 17:00

Průběh zkoušky

Písemka

Písemka se píše primárně distančním (on-line na Teams, viz popis níže) způsobem v brzkém dopoledni (cca od 8:00) a trvá dvě hodiny. Mezi povolené pomůcky patří pouze psací potřeby, každý student vypracovává písemku samostatně bez použití jakýchkoliv dalších nástrojů vedle psacích potřeba (tj. nelze použít studijní materiály, skripta, internet, atd.). Součástí odevzdávaného řešení je i čestné prohlášení o nepodvádění a samostatném vypracování písemky. K dispozici je ukázkové zadání zkouškové písemky (samo o sobě nestačí k dostatečnému procvičení látky, k tomu lze využít cvičebnici na MARASTu, minimálně příklady s tagem "ukázkové zkouškové"). Již použitá zadání jsou oficiálně zveřejněna v tomto MS One Drive.

Opravy písemek

Učitelé písemky opraví v den konání zkoušky bezprostředně po písemce. Konec opravování je očekáván v brzkém odpoledni (cca 14:00).

Podání vysvětlení

V případě, že při opravování vyvstanou problémy s pochopitelností studentova/čina díla, nebo bude vypracované řešení jinak podezřelé, může být autor/ka písemky vyzván k vysvětlení svého postupu. Pokud nebude schopen/a své řešení nebo odpovědi obhájit, může být jeho zkouškový termín hodnocen známkou F.*

Tato aktivita bude probíhat v pozdějším odpoledni. Přesný časový interval, kdy budou muset být studenti připraveni reagovat na dotazy, bude včas před termínem upřesněn (dle kapacit).

Výsledné známky se poté zveřejní v systému Grades.

Náhledy opravených písemek

Studenti mající zájem si své opravené písemky prohlédnout, k tomu budou mít možnost ve speciálně vyhlášeném termínu náhledu písemek. Tato aktivita bude také probíhat on-line, typicky na konci příslušného týdne.

Technické zajištění zkoušky

Písemka

On-line písemky budou probíhat v aplikaci Microsoft Teams, kterou používáme ve výuce a studenti s ní tedy jsou zvyklí pracovat.

Zkušební Team a vlastní psaní písemky

Studenti zapsaní na daný termín budou přiřazeni do speciálního zkušebního Týmu, kde budou v čase termínu dle abecedy rozděleni do až čtyř zkušebních kanálů. Zkoušející bude studentům sdílet zadání písemky. Studenti musí mít zapnutou kameru zabírající studentův pracovní prostor (fyzickou oblast kde vypracovává řešení) a případně na vyžádání zkoušejícím i obličej (kvůli identifikaci). Studenti musí mít také zapnutý mikrofon, aby případně mohli reagovat na pokyny.

Problémy s připojením

Pokud dojde k problémům s připojením, musí studenti neprodleně kontaktovat zkoušejícího na telefonním čísle uvedeném ve zkušebním Teamu před zahájením zkoušky. Zkoušku je možné si u sebe nahrávat pro případné následné diskuze (například pomocí OBS).

Odevzdávání písemek

Po vypršení časového limitu studenti vypracované zadání bezodkladně ofotí (mobil, foťák, scanner) a elektronicky odevzdají pomocí Microsoft Forms formuláře, na kterýžto jim bude ve zkušebním Teamu zveřejněn link. Studentům je během zkouškového období k dispozici testovací formulář, kde si mohou nahrávání písemek otestovat.

Odevzdaná písemka musí obsahovat čestné prohlášení (viz níže), všechny papíry označte čitelně svým jménem a příjmením (případně můžete uvést i username). Odevzdávejte pouze nespojené obrázky (ideálně jpg nebo png, ne pdf). Maximální počet souborů je omezen na 10, tento počet je více než dostatečný pro vypracování testu!

Podání vysvětlení

Případná studentova pozdější interakce se zkoušejícím bude probíhat formou hovoru v Microsoft Teams. Studenti budou muset být v uvedeném čase dostupní. Pokud se studenta opakovaně nepodaří kontaktovat, bude jeho termín hodnocen stupněm F.

Doplňující informace

Individuální prezenční termíny

Pokud se student nemůže zúčastnit on-line zkouškového termínu z technických důvodů (nemá kameru na PC/mobilu, nemá mikrofon, má nedostatečné internetové připojení), pak po domluvě s garantem předmětů může absolvovat termín prezenčně na FIT v čase, kdy daný termín probíhá.

Studenti se specifickými potřebami

Studenti se specifickými potřebami (ELSA) musí svou účast na termínu garantovi předmětu oznámit nejpozději dva dny před termínem.

Formulace čestného prohlášení

Součástí odevzdaných papírů musí být i následující čestné prohlášení:

Já, JMÉNO PŘÍJMENÍ (USERNAME), tímto čestně prohlašuji, že jsem tuto písemnou práci vypracoval samostatně pouze s použitím psacích potřeb a papíru, a že jsem elektronická zařízení použil pouze pro komunikaci se zkoušejícím a při digitalizaci své práce.

V MÍSTO SEPSÁNÍ dne DATUM,

PODPIS

Příslušné části v kapitálkách nahraďte odpovídajícími údaji. Papír s vyplněným čestným přihlášením si můžete napsat před písemkou. Slovíčka "pouze" nemusíte zdůrazňovat jako je tomu v tomto vzoru.

Používání (nejen) grafických tabletů

V rámci zajištění rovných podmínek napříč studentstvem je nutné písemku psát na papír pomocí propisky či pera (doporučujeme použít dostatečně kontrastní psací nástroj). Použití grafických, nebo jiných, tabletů proto není povoleno.

Motivace

Hlavními principy, které stojí za výše uvedeným zkouškovým plánem, jsou

  • udržitelnost navrženého plánu během celého zkouškového období,
  • minimalizace pravděpodobnosti nákazy učitelů (při i menším výpadku kapacit může být velký problém zkouškové termíny vůbec zorganizovat),
  • relativní snesitelnost podmínek pro studenty i učitele.

Věříme, že zkouškové období proběhne bez problémů.