1.2 Obsah kurzu a použité konvence

Jak již bylo řečeno, tento text slouží k připomenutí základních pojmů a výsledků středoškolské matematiky, které by studenti předmětu Základy matematické analýzy ( BI-ZMA) měli již dobře znát a ovládat. Zde vykládaná látka se navíc částečně kryje s první úvodní přednáškou BI-ZMA. Předmět Přípravný kurz matematiky ( BI-PKM) probíhá elektronickou formou před začátkem zimního semestru akademického roku 2020/2021.

Text je rozdělen do několika kapitol sdružujících tematicky podobnou problematiku. Účelem textu není systematický výklad středoškolského učiva, ale jeho připomenutí, zdůraznění některých důležitých souvislostí, či vyložení látky z nového úhlu pohledu. Z tohoto důvodu na sebe různé kapitoly a jejich části nemusí plynule logicky navazovat.

Po těchto úvodních odstavcích se budeme v druhé kapitole zabývat významem důkazů a celkovým matematickým přístupem k řešení problémů. V třetí kapitole probereme zvyklosti týkající se matematického značení a vlastnosti množinových či číselných operací. Čtvrtá kapitola pak představí stručný přehled tzv. elementárních funkcí, zejména polynomů, racionálních lomených funkcí, trigonometrických funkcí, exponenciálních a logaritmických funkcí. Poslední kapitola shrnuje základní způsoby popisu některých rovinných útvarů pomocí analytické geometrie.

1.2.1 Konvence použité v textu

Nyní ještě shrneme některé konvence používané v tomto textu. Pro čtenářovo pohodlí je text doplněn seznamem použitých symbolů. Na samém konci dokumentu je pak uveden i relativně podrobný rejstřík pojmů a několik odkazů na použité zdroje či zajímavé publikace.

Významné rovnice v tomto dokumentu jsou číslovány v rámci kapitol. Rovnice (3.5) je pátou číslovanou rovnicí ve třetí kapitole. Stejný způsob číslování používáme i v případě obrázků a tabulek. Obrázkem 1.3 je tedy myšlen třetí obrázek v první kapitole. Pouze odkazy na rovnice jsou tradičně označeny kulatými závorkami. V elektronické verzi dokumentu jsou tyto odkazy aktivní. Při psaní desetinných míst používáme desetinnou tečku místo desetinné čárky. Tím se sice odchylujeme od české konvence, ale je vysoce pravděpodobné, že čtenář při svém budoucím styku s programovacími jazyky bude požívat desetinnou tečku místo čárky.

Externí odkazy jsou pro přehlednost označeny ikonkou . Oproti PDF verzi lze v tomto textu nalézt u některých rovnic doplňující informace a odkazy na související pojmy (označené zelenou barvou textu). Text je doplněn množstvím otázek nad kterými by se měl čtenář alespoň na chvíli zastavit a zamyslet. Otázky jsou číslovány průběžně v celém dokumentu.

1.2.2 Poděkování

Rád bych na tomto místě poděkoval doc. Ing. Štěpánu Starostovi, Ph.D., Mgr. Janu Starému, Ph.D., Ing. Danielu Vašatovi, Ph.D. a Mgr. Lence Novákové za připomínky a náměty. Pokud laskavý čtenář v následujících řádcích odhalí chyby nebo narazí na nejasnosti, může vždy kontaktovat autora tohoto dokumentu, nejlépe pomocí emailu, nebo pomocí issue trackeru.