Pojďme se nyní v několika odstavcích podívat, jakým způsobem jsou strukturované tyto a další materiály, na které během studia jistě ještě narazíte. Matematický text bývá zpravidla rozdělený do definic, vět a důkazů. Cílem tohoto opatření je zpřehlednění a zdůraznění logické struktury textu. Čtenář často narazí na následující typy prostředí:
Na tomto místě si dovolím jednu krátkou poznámku o častém studentském nešvaru. Poslední dobou se opakovaně setkávám s pozoruhodným slovním spojením „definovat větu“. To ukazuje na fundamentální nepochopení ze strany uživatelů tohoto nesmyslného dvousloví. Dotyční pravděpodobně slovo „definovat“ mylně chápou ve smyslu „doslovně opsat“. „Definovat větu“ z principu nelze. Můžete definovat pojem a poté vyslovit jisté tvrzení o tomto pojmu, tedy větu. Tu ale musíte dokázat, ověřit zda platí. Tvrzení v matematice naštěstí nelze definovat.
Čtenáři může být bližší notace pomocí XML jazyka. Strukturu matematického textu si lze pak představovat třeba následovně:
<definice>
...
</definice>
<veta>
...
</veta>
<dukaz>
...
</dukaz>
Většina matematických textů samozřejmě není složená pouze z výše uvedených dílků. K pohodlí čtenáře jsou často uváděny i doplňující komentáře, příklady či diagramy, vysvětlující další kontext týkající se probírané tématiky.
S tímto strukturovaným přístupem k psaní se lze setkat nejen v matematice, ale i v další technické a odborné literatuře. Z oblasti IT zmiňme například žánr dokumentace, či specifikace standardů, kde se klade velký důraz na logickou strukturu textu.